Skip to content
 

Home News Data Software Models Articles Search Help
    You are not logged in Log in Feedback
You are in: home » Members » mtkostecki's Home » warsztaty_06_16


 
About:
Created by
mtkostecki
Document Document
Last modified:
2016-05-11
State
visible
Sign in
User name

Password

 

warsztaty_06_16


Interdyscyplinarne warsztaty neuronaukowe
w Instytucie Nenckiego, 13-17 czerwca 2016

Serdecznie zapraszamy na interdyscyplinarne warsztaty neuronaukowe połączone z mini stażem. W trakcie warsztatów codziennie odbędzie się jeden wykład ogólnorozwojowy, każdy z uczestników będzie też uczestniczył w pracy wybranej przez siebie pracowni. Zapraszamy uczniów szkół średnich, którzy interesują się biologią, matematyką, fizyką, informatyką, a przede wszystkim chcieliby wziąć udział w badaniach mózgu.

Jeżeli chcecie wziąć udział w tych warsztatach, prosimy u wypełnienie formularza znajdującego się na końcu strony do dnia 20 maja. Wyniki otrzymacie do 27 maja.

W warsztatach mogą brać udział wyłącznie podopieczni Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Jeżeli nie spełniacie tego warunku a chcielibyście móc brać udział w takich warsztatach w przyszłości, skontaktujcie się z Funduszem.

Proponowane projekty:

(pracownia - projekt - max. liczba osób, które możemy przyjąć i bezpośredni opiekun projektu):


  1. Pracownia Molekularnych Podstaw Zachowania - W poszukiwania cech autyzmu u myszy (2 os.; dr hab. Kasia Radwańska)
  2. Uczestnicy będą mieli okazję analizować zachowanie myszy laboratoryjnych w testach oceniających skłonność do reakcji perseweracyjnych charakterystycznych dla autyzmu.

  3. Pracownia Bioinformatyki - Instalacja i konfiguracja serwera bioinformatycznego (2 os.; dr hab. Michał Dąbrowski)
  4. Uczestnicy będą zajmować się stawianiem maszyn wirtualnych w środowisku VMware, instalacją pakietów pytona, stawianiem serwera Galaxy i Taverna, a na koniec, jakby cudem się udało dokończyć wszystko w tydzień, kilkoma analizami bioinformatycznymi.

  5. Pracownia Neuroinformatyki - Neuroinformatyka a la carte* (2 os.; prof. dr hab. Daniel Wójcik)
  6. *W dniach 15-17 czerwca Pracownia Neuroinformatyki IBD PAN jest zaangażowana w organizację szkoły naukowej. W związku z tym, osoby przyjęte na praktykę w tej pracowni będą miały ograniczony dostęp do pracowników. Praktykanci albo dostaną projekt do zrobienia w dwa dni a potem będą uczestniczyć w wykładach szkoły, albo będą kontynuować pracę samodzielnie przy ograniczonym wsparciu pracowników PN. Projekty mogą dotyczyć 1) modelowania układu nerwowego lub zachowania myszy, 2) analizy danych - elektrofizjologicznych, obrazowych lub behawioralnych. Proszę w zgłoszeniu napisać, jaka tematyka kandydata najbardziej interesuje. Proszę w zgłoszeniu napisać również swoje doświadczenie programistyczne ogólnie i w Pythonie w szczególności.

  7. Pracownia Modeli Zwierzęcych - Sposoby charakteryzowania zwierząt transgenicznych (2 os.; dr Witold Konopka/dr Agata Klejman)
  8. W ramach warsztatów uczestnicy zapoznają się z obsługą zautomatyzowanej klatki do badania zachowania myszy IntelliCage oraz klatek metabolicznych, dowiedzą się jak izolować DNA oraz uwidaczniać różne białka w mózgu metodami immunofluorescencyjnymi.

  9. Pracownia Biofizyki Komórki - Analiza proteomiczna białek synaptycznych (2 os.; dr Monika Zaręba-Kozioł)
  10. Celem zaplanowanych eksperymentów będzie izolacja białek synaptyczncych z mózgów mysich z wykorzystaniem metody ultrawirowania w gradiencie. Czystość uzyskanych frakcji białek synaptycznych zostanie przeanalizowana za pomocą dwóch metod: standardowej metody Western blot oraz spektrometrii mas. W trakcie warsztatów będzie możliwość analizy zidentyfikowanych za pomocą spektrometrii mas białek.

  11. Pracownia Neurobiologii Widzenia - Doświadczenie EEG z wykorzystaniem python’a do analizy wyników (1 os.; prof. dr hab. Wioletta Waleszczyk/Ryszard Cetnarski)
  12. Sygnał elektryczny EEG nagrywany na powierzchni głowy zawiera informację o aktywności mózgu podczas wykonywania różnych zadań. Zmiany w sygnale EEG pozwalają nam dedukować w jaki sposób mózg funkcjonuje, na przykład kiedy zauważa bodziec, kiedy wykrywa coś interesującego jak anomalia lub kiedy usypia. W krótkim eksperymencie uwagowym można wykazać jak pojawienie się bodźca, składającego się z migoczącego światła wpływa na sygnał EEG. Zadaniem uczestnika warsztatów będzie przeprowadzenie eksperymentu EEG (wykonując typowe zadania pracownika naukowego - wprowadzenie osoby badanej, założenie elektrod, uruchomienie sesji eksperymentalnej) oraz analiza wyników doświadczenia z użyciem dedykowanej biblioteki w języku python (aaładowanie danych, czyszczenie oraz wizualizacja ERP, dodatkowo możliwe przeprowadzenie analizy częstotliwości).

  13. Pracownia Neurobiologii Emocji - Identyfikacja aktywnych neuronów przy pomocy znaczników molekularnych w mózgu myszy i szczura (2os.; dr hab. Ewelina Knapska/Karolina Rokosz)
  14. Przygotowanie pobranych tkanek do dalszych procedur (utrwalenie, krioprotekcja i zbieranie skrawków na kriostacie). Przybliżenie procedur behawioralnych mających na celu zbadanie molekularnego podłoża zachowań społecznych.

  15. Pracownia Neurobiologii - Podstawowe techniki biologii molekularnej (2 os.; dr hab. Katarzyna Kalita-Bykowska/Marta Szychowska)
  16. Warsztaty obejmą naukę techniki PCR, tworzenia ekspresyjnych wektorów plazmidowych, transformacji bakterii i izolacji plazmidowego DNA.

    Formularz Rejestracyjny: http://goo.gl/forms/yv3X434sdN

Możemy przyjąć maksymalnie 15 osób.

Warsztaty w 2015 roku.
Warsztaty w 2013 roku.
Warsztaty w 2012 roku.
Warsztaty w 2011 roku.

Organizator:
dr hab. Ewelina Knapska, IBD PAN (e.knapska@nencki.gov.pl)

Kontakt w sprawach związanych z formularzem:
Kacper Kondrakiewicz, k.kondrakiewicz@nencki.gov.pl

web stats