Skip to content
 

Home News Data Software Models Articles Search Help
    You are not logged in Log in Feedback
You are in: home » Members » danek's Home » swps » Praktyczne aspekty modelowania rzeczywistości


 
About:
Created by
danek
Document Document
Last modified:
2009-11-30
State
visible
Sign in
User name

Password

 

Praktyczne aspekty modelowania rzeczywistości

Praktyczne aspekty modelowania rzeczywistości
Home
Research
Publications
Teaching
Links
Travel plans
Address

Praktyczne aspekty modelowania rzeczywistości

[2008.07.28] Podaję bieżące wyniki z ćwiczeń. 30 lipca oddam protokół w dziekanacie. Jeżeli ktoś ma jeszcze jakieś uwagi, raporty, itd. proszę o szybką akcję.

Kryteria zaliczenia: za obecność przyznawałem 30 punktów - 20*[liczba nieobecności], za każde sprawozdanie max 15: do 10 za raport z ćwiczeń, do 15 za własne eksperymenty, duży wkład pracy własnej i inwencję. Na zaliczenie potrzeba było 50 punktów i przynajmniej 3 raporty oddane. Powyżej 100 był celujący.40-50 - naciągane 3 (idźcie w pokoju i nie zawracajcie mi głowy)

Kryteria oceny: [40,60) -> 3, [60,70) -> 3+, [70,80) -> 4, [80,90) -> 4+, [90,100) -> 5, [100,140]  -> 6

Celem tych zajęć jest poznanie praktycznych aspektów modelowania, od sformułowania problemu, przez utworzenie programu, wykonanie symulacji, do wyciągnięcia wniosków i spisania wyników w spójnej formie. Na zajęciach będziemy pisać proste programy rozwiązujące pewne problemy teoretyczne. Zajęcia będą zaliczane na podstawie sprawozdań pisanych przez studentów. Sprawozdanie takie powinno zawierać:

  • Przedstawienie problemu
  • Kod programu z opisem, co on robi
  • Opis przeprowadzonych eksperymentów z rysunkami przedstawiającymi wyniki
  • Podsumowanie zawierające wnioski z przeprowadzonych symulacji

Naszym narzędziem będzie środowisko programistyczne Octave, które jest darmowym klonem programu Matlab, jednego ze standardów w modelowaniu. Ponieważ Octave jest darmowy, każdy z Państwa może go zainstalować legalnie na swoim prywatnym komputerze. Z drugiej strony, jeżeli kiedykolwiek będziecie musieli wykorzystać Matlaba do celów profesjonalnych, będziecie mogli wykorzystać prawie bez zmian umiejętnosći nabyte na tym kursie.

Są dwa sposoby zainstalowania Octave pod Windows. Lepszym sposobem jest instalacja środowiska Cygwin, które udostępnia całą gamę darmowych programów (xemacs,gcc,tex,gnuplot,octave, i wiele innych) w systemie Windows. Osoby zainteresowane taką instalacją zapraszam do siebie po informacje. Z czasem, mam nadzieję, napiszę tu coś więcej o CygWin i zalecanej instalacji. Drugą opcją jest instalacja samego Octave z gnuplotem, która dostępna jest na stronie Octave for Windows. To środowisko jest wykorzystywane na ćwiczeniach. Ta opcja jest prostsza do instalacji.

Na stronie Octave znajdziecie Państwo odnośniki do dokumentacji tego programu. Na Wasz użytek lokalnie umieściłem Podręcznik do programu Octave, oraz spis często zadawanych pytań (FAQ) do programu Octave. W internecie jest kilka przewodników (tutoriali) do programu Octave. Użyteczne są również wszelkie wprowadzenia do Matlaba, ze względu na dużą kompatybilność obu programów. Polecam następujące strony:

Bardziej szczegółowe informacje dotyczące kompatybilności Matlaba i Octave znajdziecie Państwo tutaj.

Ćwiczenia te towarzyszą wykładom z przedmiotu "Modelowanie rzeczywistości".

Materiały do ćwiczeń:

Pytanie: Jak wygenerować pdf z pliku doc w systemie Microsoft Windows?

Odpowiedź:

  • Można użyć darmowego programu OpenOffice, który czyta formaty Microsoft Office i generuje pdf jednym kliknieciem guzika.
  • Jeżeli korzystamy z pakietu Microsoft Office, to można też zainstalować program pdf995, który dodaje nową drukarkę. PDF generujemy drukując na tej nowej drukarce.

Wszelkie komentarze proszę przesyłać na mój adres(należy zmienić "_" na ".", a dalej wiadomo). Ta strona będzie się zmieniać z czasem, zapraszam do odwiedzin przed każdymi zajęciami.

Daniel Wójcik

web stats